Kolej     |     Tramwaje     |     Metro     |     Mapa sieci trakcyjnej     |     Symulator tramwaju NGT6

Autor     |     Strona     |     Kontakt     |     Fotorelacje     |     Książka Gości    


Tramwaje

Powrót

Wagon typu 116Na/1:

Jazda manewrowa i awaryjna:

1) Jazda manewrowa:
Wagon 116Na/1 przystosowany jest do jazdy manewrowej. Może ona odbywać się zarówno z kabiny motorniczego, jak również poprzez użycie tylnego pulpitu sterowniczego jazdy manewrowej,.

a) jazda manewrowa z kabiny
Aby rozpoczać jazdę manewrową z kabiny należy ustawić przełącznik nawrotnika na pozycję M Umożliwia to jazdę do przodu z następującymi ograniczeniami:
- prędkość jazdy ograniczona do 15km/h ,
- wyłączona blokada drzwi,
- wyłączone ogrzewanie wagonu,
- wyłączone smarowanie obrzeży kół,


Aby jazda odbywała się do tyłu należy ustawić pokrętło nawrotnika na pozycję T. Na pulpicie zapala się lampka sygnalizacyjna i załącza się sygnał dźwiękowy. Jazda do tyłu może odbywać się z prękoscią nie przekraczającą 15km/h.b) jazda manewrowa z tylnego pulpitu:
Pulpit jazdy manewrowej znajduje się w górnej części tylnej szafy aparatowej. Jazda sterowana z pulpitu może odbywać się wyłącznie do tyłu. Prędkość jazdy ograniczona jest do 15km/h.


Kliknij aby powiększyć  Tylny pulpit manewrowy (opis na powiększeniu)Kliknij aby powiększyć  Tylna szafa aparatowaAby rozpocząć jazdę manewrową sterowaną z tylnego pulpitu należy najpierw ustawić przełącznik nawrotnika na pozycję 0. Następnie należy wsadzić klucz do stacyjki pulpitu (nie ma stacyjki bezstykowej), wcisnąć przycisk czuwaka i wtedy przekręcić kluczyk w pozycję jazdy. Na pulpicie manewrowym zapali się kontrolka LST informująca o gotowości jazdy. Przycisk czuwaka należy trzymać wciśnięty przez cały czas trwania manewrów. Jego puszczenie spowoduje natychmiastowe zatrzymanie wagonu (hamowanie awaryjne).
W celu ruszenia wagonem wystarczy przycisnąć przycisk "jazda" ŁRT, a dla hamowania przycisk "hamowanie" ŁHT.


Kliknij aby powiększyć  Sterowanie z pulpitu - jazdaKliknij aby powiększyć  Sterowanie z pulpitu - hamowanieDodatkowo na tylnym pulpicie manwerowym znajduje się przycisk dzwonka zewnętrzego (DZT) oraz przełącznik otwierania drzwi (ŁDT).


Kliknij aby powiększyć  Dzwonek pod tylnym pomostemPo ustawieniu przełącznika drzwiowego w pozycję drzwi otwartych drzwi pozostają zamknięte. Ich otwarcie nastąpi po wciśnięciu przycisku otwiercia drzwi, który znajduje się na barierce przy IV drzwiach wejściowych.


Kliknij aby powiększyć  Przycisk otwarcia drzwi


2) Jazda awaryjna:
System jazdy awaryjnej załącza sie w przypadku awarii jednej z trzech grup hamulców hydraulicznych tarczowych lub uszkodzenia nawrotnika. Informacje dotyczące zaistniałej awarii wyświetlane są na wyświetlaczu Secheron na pulpicie sterowniczym motorniczego. Podczas jazdy awaryjnej, która może odbywać się wyłącznie do przodu nie działają fotokomórki w wejściach drzwiowych..
Załącznik jazdy awaryjnej (ŁA) znajduje się w szafie aparatowej za stanowiskiem motorniczego.

Do początku stronyPowrót

Autor     |     Strona     |     Kontakt     |     Linki     |     Książka Gości    

©2004-2019 TRANSPORT SZYNOWY
www.transportszynowy.pl