SYMULATOR TRAMWAJU
Bombardier NGT6


Strona główna

Informacje techniczne

Oprogramowanie symulacji

Fotogaleria

O symulatorze w mediach

Kontakt

Pierwsze, testowe wersje oprogramowania do symulatora tramwaju NGT6 zostały oparta o ogólnodostępny program "ATS Symulator tramwaju" odpowiednio skonfigurowane przez jego twórców z kabiną. Łączność z komputerem symulacji odbywała się poprzez złącze USB i odpowiedni sterownik w kabinie
W efekcie powstały wersje prezentacyjne programu ATS 1.0 i 1.1. Poniżej zamieszczone są wybrane screeny z tego programu.


              

       
W 2009 roku rozpoczęły się pracę nad nad zupełnie nowym, profesjonalnym programem symulacji, który z założenia ma być wykorzystywany do wstępnych szkoleń motorniczych.

Poniższe screeny przedstawiają nową jakość wizualizacji scenerii w programie ATS 2.0 - grupa Polskie Symulatory.
Program jest na bieżąco rozwijany o kolejne funkcje i możliwości.

Obecnie w programie poza funkcjami sterowania jazdą działa: ruch tramwajów i pojazdów samochodowych, ruch pieszych, sygnalizacja świetlna, sterowanie zwrotnicami, wykolejanie tramwaju uzależnione od prędkości jazdy w określonych miejscach, zapowiadanie przystanków, sterowanie blokadą kasowników i wyświetlaczami trasowymi, dźwięki jazdy, zamiana warunków atmosferycznych (np. mgła, śnieg, deszcz) oraz pory dnia i nocy, zakłócenia w ruchu miejskim takie jak np. wyłączenie napięcia trakcyjnego oraz symulowanie awarii i zakłóceń pracy tramwaju.
W oprogramowaniu zawarte jest również działanie izolatorów sekcyjnych odzwierciedlające zachowanie tramwaju w momencie zatrzymania się pantografem na takim elemencie sieci (brak napięcia), czy też przejazdu na rozruchu przez izolator (iskrzenie, szarpnięcie).

Poza dźwiękami jazdy możliwe jest załączanie przez instruktora dodatkowych dźwięków typu: prośba pasażera o zakup biletu, prośba kontrolera o blokadę kasowników i tym podobne dowolnie programowalne zdarzenia dźwiękowe.
           

           

   


Kolejnym planowanym etapem jest podłączenie stanowiska umożliwiającego prowadzenie jednego z pojazdów samochodowych w symulacji w ramach stanowiska instruktorskiego oraz rozwijanie oprogramowania instruktorskiego, zwiększające możliwości wywoływania zdarzeń specjalnych (sytuacje niebezpieczne, wypadki, kolizje, wykolejenia, itp.)


Oprogramowanie sterownicze i symulacji jazdy tworzą zawodowi programiści w ramach grupy POLSKIE SYMULATORY.


Chcesz mieć własny symulator tramwaju??? Zobacz poniżej:

Do początku strony©2006-2017
TRANSPORT SZYNOWY - www.transportszynowy.pl
Instytut Pojazdów Szynowych PK - m8.mech.pk.edu.pl
Polskie Symulatory - www.polskiesymulatory.eu