transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Fotorelacja z Targów InnoTrans 2022 w Berlinie

W dniach 20-23 września 2022, po pandemicznej przerwie, odbyła się XIII edycja Międzynarodowych Targów Technik Komunikacyjnych INNOTRANS w Berlinie.  Poprzednia, XII edycja miała miejsce w 2018 roku. Jak zwykle wydarzenie miało miejsce w halach wystawienniczych Messe Berlin (ICC). Tegoroczną głowną tematyką były innowacyjne, proekologiczne napędy w tym przede wszystkim napędy wodorowe.
Poniżej zamieszczam ogólną fotorelacje z targów z odniesieniem do najciekawszych pozycji taborowych.

   

Na targach największą ilość taboru zaprezentowały firmy STADLER i SIEMENS. Wystawione były pojazdy z innowacyjnymi napędami wodorowymi i akumulatorowymi. Polskę reprezentowały firmy FPS "Cegielski", NEWAG SA i PESA SA. Tabor szynowy jak zwykle był prezentowany na ekspozycji zewnętrznej. W tym roku pokazanych było bardzo dużo maszyn i urządzeń do budowy i utrzymania infrastruktury. Sporo było również wagonów towarowych, a duża część z nich wyposażona była w automatyczne sprzęgu cyfrowe DAC (zobacz opis tutaj).

 
   
   

W 42 halach natomiast zlokalizowane były stoiska firm i instytucji z branż taborowych, infrastrukturalnych, usługowych i informatycznych. Powierzchnia wystawiennicza InnoTrans wynosi około 108000 m2. Poniżej wybrane stoiska.

   
   
   
   
   
   
   

Poniżej zamieszczone są odnośniki do prezentowanego taboru.

ALSTOM

BOZANKAYA

CRRC

FPS "Cegielski"

HITACHI

HYUNDAI Rotem

KONCAR

NEWAG

PESA

SIEMENS

SKODA

STADLER

TALGO

VOSSLOH

ZSSK

Wagony towarowe

Pojazdy robocze

Na targach Koleje Niemeickie DB zaprezetowały skład dużych prędkości serii Velaro dostosowany do potrzeb mobilnego zaawansowanego laboratorium kolejowego - TrainLAB. Dwa pociągi ICE eksploatowane w Niemczech służą do testowania nowych rozwiązań i technologii przy współpracy DB z partnerami przemysłowymi i instytucjami naukowymi. Pociągi te wyposażone są w urządzenia pomiarowe oraz w napęd spalinowy wykorzystujący paliwo - ekodiesel - które składa się z biologicznych pozostałości i materiałów odpadowych. Takie paliwo pozwala ograniczać emisję dwutlenku węgla nawet o 90% w porównaniu do zwykłego oleju napędowego. Więcej informacji o TrainLAb znajdziesz tutaj.

 
 Na targach wystawiony był również spalinowy wagon silnikowy zwany potocznie motorakiem.

   


Podczas trwania targów INNOTRANS, dla wszystkich uczestników wydarzenia, przejazd wszystkimi środkami transportu publicznego jest bezpłatny.

   InnoTrans 2022
International Trade Fair for Transport Technology

Organizator:
Messe Berlin GmbH
www.innotrans.com
www.messe-berlin.de