transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

O mapie

Powrót do mapy

Mapa zawiera informacje o lokalizacji poszczególnych elementów budowy tramwajowej sieci trakcyjnej w Krakowie takich jak podstacje trakcyjne, punkty zasilające, izolatory sekcyjne, odłączniki sekcyjne, przęsła naprężania z rodzajem kotwienia, rodzaje sieci jednych, kotwienia środkowe oraz miejsca elektrycznych połączeń sieci jezdnych sąsiednich torów. Opis mapy wzbogacony jest dokumentacją fotograficzną przy wybranych elementach.

Mapy powstają na podstawie dokładnych obserwacji sieci trakcyjnych tras tramwajowych Krakowa i nie mają żadnego związku z dokumentacją sieci należącą do: ZDMK, ZTP, MPK SA, ZUE SA itp.

Pierwszym krokiem opracowania mapy jest wizja lokalna odcinka sieci, podczas której wykonuję dokumentację fotograficzną i filmową dokumentowanego odcinka. Przy fotografowaniu muszę uchwycić szczegóły dotyczące przebiegu i kolejności ustawienia sieci, rodzajów sieci oraz lokalizacji osprzętu. Następnie w oprogramowaniu wektorowym tworzę mapę w oparciu od zdjęcia satelitarne (maps.google.pl) oraz ogólnodostępne ortofotomapy danej trasy. Rozrysowuję przebieg sieci na podstawie wykonanych zdjęć, filmów oraz w odniesieniu np. do układu drogowego.

 
Podczas wizji loklanej


 
Zdjęcia dokumentacyjne przebiegu sieci jezdnych ze wskazaniem istotnych szczegółów


Rysowanie sieci w oprogramowaniu wektorowym na podstawie zdjęć


Film inwentaryzacyjny, na który dodatkowo naniosłem opisy wskazujące elementy budowy sieci jezdnych


Mapa jest aktualizowana w miarę przeprowadzanych remontów / rozbudowy sieci - aktualne informacje o nowościach można znaleźć w zakładce Historia mapy.

Wszelkie informacje, uwagi i propozycje na temat mapy proszę zgłaszać do autora - tutaj.Przykładowy fragment mapy


W zakładce Podstacje trakcyjne znajduje się schemat, przedstawiający lokalizację podstacji trakcyjnych z zaznaczonymi odcinkami tras, które poszczególne z nich zasilają.


Fragment mapy z lokalizacją podstacji trakcyjnych i odcinków zasilania


Wykorzystywanie zamieszczonych map, schematów, zdjęć i informacji bez pisemnej zgody autora jest zabronione.