transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Układy i urządzenia hamulcowe > Hamulce szynowe

Hamulce szynowe stosowane są w wagonach pasażerskich lub zespołach trakcyjnych i służą do skrócenia drogi hamowania w sytuacjach awaryjnych poprzez uniezależnienie hamowania od przyczepności zestawów kołowych do szyn. Stosuje się je w pojazdach eksploatowanych z prędkością nie większej niż 280 km/h i najczęściej powyżej 160 km/h.
Działanie hamulców szynowych sprowadza się do działania elektromagnesu, stąd pełna nazwa tego typu hamulców: elektromagnetyczne hamulce szynowe.
Podstawowym elementem tego typu hamulców jest stalowa płoza hamująca, w której zainstalowane są cewki elektryczne z uzwojeniem wykonanym z drutu nawojowego i umieszczonym w obudowie na przykład z gumy elektroizolacyjnej. Środkiem uzwojenia ("oknem" cewek) biegnie rdzeń. W płozie hamującej oprócz tego znajdują się również nabiegunniki oraz nakładki cierne realizujące bezpośredni styk z szyną.

Płozy hamulcowe wykonane są najczęściej jako segmentowe (dla lepszego przylegania do szyny) i zamocowane na wspólnej ramie pomiędzy zestawami kołowymi nad główkami szyn. Rama z płozami jest zamocowana do konstrukcji wózka pojazdu na siłownikach sprężynowo - pneumatycznych.


  Wózek z hamulcem szynowym (Bombardier TALENT)

  Hamulec szynowy w wózku


 
Płozy hamulcowe na wspólnej ramie
podwieszonej poprzez siłowniki do ramy wózka


 
Segmentowa płoza hamulcaPłozy hamulcowe zawieszone są w stanie wyłączonym 60 – 130 mm nad główkami szyn. Odpowiednia wartość ciśnienia w przewodzie głównym (hamulcowym) pojazdu powoduje zasilenie siłowników sprężonym powietrzem w wyniku czego płozy są opuszczane bezpośrednio nad główki szyn. Wtedy też ich cewki zostają zasilone energią elektryczną z sieci pokładowej (baterii akumulatorów), co powoduje wytworzenie pola elektromagnetycznego i natychmiastowe ich przyciągnięcie z dużą siłą do główek szyn.

Jeżeli pojazd kolejowy posiada omawiany typ hamulców, na jego pudle przy oznaczeniach hamulców widnieje symbol: Mg.


Elektromagnetyczne hamulce szynowe stosowane są powszechnie i obowiązkowo w tramwajach, gdzie osiągają siłę docisku do 60kN.
W tramwajach nie stosuje się zawieszenia na wspólnej ramie poprzez siłowniki lecz płozy zawieszone są 10 mm milimetrów nad główką szyny.
Więcej informacji o hamulcach szynowych tramwajowych w dziale "Tramwaje".

Kliknij aby powiększyć    Tramwajowy hamulec szynowy typu HS6 (105Na)