transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Sygnalizacja kolejowa > Sygnalizatory powtarzające

1) Ogólne informacje i oznaczenia o sygnalizatorów powtarzających
Sygnalizatory powtarzające składają się ze słupa w kolorze szarym, na którym umieszczona jest głowica (oprawa) z trzema latarniami (trójkomorowa) w jednym pionie: jedna ze szkłem pomarańczowym, jedna ze szkłem zielonym i jedna ze szkłem białym.

Sygnały powtarzające służą do informowania, jaki sygnał jest na semaforze znajdującym się za sygnalizatorem powtarzającym, patrząc w kierunku jazdy i odnoszą się zarówno do semaforów kształtowych, jak i świetlnych.
Dolne światło na sygnalach powtarzających jest zawsze białe, górne natomiast może być pomarańczowe lub zielone migające lub ciągłe.
Stosuje się je na szlakach bez blokady samoczynnej i w miejscach gdzie widoczność semafora jest nieprzepisowa.

Kliknij aby powiększyć   
Sygnalizatory powtarzająceOznaczenia sygnalizatorów powtarzających
Sygnalizatory powtarzające należy oznaczać literami „Sp” z dodaniem nazwy semafora, do którego się odnoszą. Na maszcie sygnalizatora powtarzającego pod tabliczką opisową należy umieszczać tabliczkę wskazującą czarnymi pasami pionowymi na białym tle, kolejność sygnalizatora powtarzającego licząc od sygnalizatora, do którego się odnosi. Można stosować więcej niż jeden, lecz nie więcej niż trzy sygnalizatory powtarzające.


 
Oznaczenie sygnalizatora i wskaźnik kolejności "I"


W dokumentacji technicznej przy nazwie sygnalizatora powtarzającego należy dodać na początku rzymską cyfrę określającą kolejność umieszczenia sygnalizatora powtarzającego w kierunku od semafora (np. ISpA, IISpA, IIISpA).2) Sygnały na sygnalizatorach powtarzających