transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Sygnalizacja kolejowa > Wskaźniki na liniach zelektryfikowanych

Umieszcza się je na konstrukcjach wsporczych sieci trakcyjnej lub obok toru.

 
Wskaźnik We1
Oznacza, że należy przygotować się do opuszczenia pantografów przed następnym wskaźnikiem i zmniejszyć prędkość do 60 km/h.
Wskaźnik We1 umieszcza się w odległości 500 m przed wskaźnikiem We2.
 
Wskaźniki We2a, We2b, We2c
Oznaczają, że należy opuścić pantografy: niezależnie od kierunku jazdy (We2a), przy jeździe na tor odgałęziający się w prawo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We2b) oraz przy jeździe na tor odgałęziający się w lewo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We2c).
Wskaźniki We2a, We2b i We2c ustawia się na szlaku i na stacji w odległości 100 m przed początkiem odcinka toru, przez który należy przejechać z opuszczonymi pantografami.
 
Wskaźniki We3a, We3b
Oznaczają, że należy podnieść pantografy elektrycznego zespołu trakcyjnego (We3a) lub lokomotywy elektrycznej(We3b).
Wskaźnik We3a ustawia się w odległości 200 m, a wskaźnik We3b w odległości 30 m za miejscem, w którym można podnieść pantografy.
 
Wskaźniki We4a, We4b ,We4c
Oznaczają, że wjazd elektrycznych pojazdów trakcyjnych jest zabroniony: na tor, przy którym jest ustawiony wskaźnik (We4a), na tor odgałęziający się w prawo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We4b) oraz na tor odgałęziający się w lewo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We4c).
Wskaźniki We4a, We4b i We4c ustawia się w odległości 15 m przed miejscem, poza które przejazd jest zabroniony.
 
Wskaźniki We8a, We8b, We8c
Oznaczają miejsce, przez które elektryczny pojazd trakcyjny powinien przejeżdżać bez pobierania prądu z sieci trakcyjnej: przy jeździe po torze, przy którym jest ustawiony wskaźnik (We8a), przy jeździe na tor odgałęziający się w prawo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We8b) oraz przy jeździe na tor odgałęziający się w lewo od toru, przy którym ustawiony jest wskaźnik (We8c).
Wskaźniki We8a, We8b i We8c ustawia się w odległości 30 m przed miejscem, pod którym należy przejeżdżać bez pobierania prądu.
 
Wskaźniki We9a, We9b
Oznaczają miejsce, od którego elektryczny zespół trakcyjny (We9a) lub lokomotywa elektryczna (We9b) mogą jechać pobierając prąd z sieci trakcyjnej.
Wskaźnik We9a ustawia się w odległości 200 m, a wskaźnik We9b w odległości 30 m za miejscem, przez które należy przyjeżdżać bez pobierania prądu z sieci.Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We2a


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We3a


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We3b


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We4a


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We4b


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We4c


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We8a


Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We9a

Kliknij aby powiększyć   
Wskaźnik We9b