transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Wagon typu 118N > Ogólne informacje

Prototypowy wagon typu 118N występujący pod handlową nazwą "Puma" wyprodukowany został w 2007 roku przez zakłady Hipolit Cegielski Poznań - Fabryka Pojazdów Szynowych Spółka z o. o.

Kliknij aby powiększyć   Budynek fabryki HCP


Kliknij aby powiększyć   Prototyp 118N "Puma" na targach TRAKO 2007

Kliknij aby powiększyć   Tabliczka znamionowa

Kliknij aby powiększyć   Handlowa nazwa "Puma" na ścianie bocznej

Kliknij aby powiększyć   Logo HCP FPS na atrapie czołowej


Wagon był projektowany w związku z ogłoszeniem w 2005 roku przez Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. przetargu na 15 wagonów niskopodłogowych. Mimo przegranej w przetargu poznańskiej fabryki (przetarg wygrała firma PESA S.A. z modelem 120N) kontynuowała ona prace przy projekcie wraz z Instytutem Pojazdów Szynowych "Tabor" z Poznania oraz firmą designerską NCart z Warszawy.
Efektem tych prac był właśnie omawiany prototyp trójczłonowego, niskopodłogowego tramwaju "Puma" z napędem asynchronicznym.


Tramwaj powstał w ramach projektu celowego współfinansowanego z Komitetu Badań Naukowych (obecnie: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

W czerwcu 2007 roku pojazd został pierwszy raz zaprezentowany publicznie przy okazji odbywających się w Poznaniu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie otrzymał Złoty Medal Targów.

Obecnie prototypowy egzemplarz eksploatowany jest przez MPK w Poznaniu, które w ramach testów dzierżawi go od producenta.

Kliknij aby powiększyć   118N w barwach MPK Poznań