transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Fotorelacja z dnia otwartego Zajezdni "Podgórze" MPK S.A. w Krakowie

4 czerwca 2005 roku w ramach obchodów Święta Miasta Krakowa i 130 lecia Komunikacji Miejskiej w Krakowie zorganizowano dzień otwarty Magistratu oraz miejskich spółek komunalnych.
Wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A, Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji S.A. oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Spółka z o. o. została udostępniona zwiedzającym Stacja Obsługi Tramwajów "Podgórze" należąca do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A.

Hale zajezdni jak i obiekty pozostałych spółek komunalnych były dostępne dla zwiedzających w godzinach 10.00 - 18.00. Pomiędzy otwartymi obiekatami kursowały autobusy na specjalnie utworzonych liniach S1 i S2, którymi zainteresowani mogli bezpłatnie dojechać w interesujące ich miejsca. Autobusy odjeżdżały co 30 minut z placu Wszystkich Świętych (obok Magistratu) i przewoziły grupy zwiedzających pomiędzy obiektami spółek komunalnych.


Zajezdnia "Podgórze" mieści się obok budynku administracyjnego MPK S.A. przy ulicy Jana Brożka 3. Została oddana do użytku w 1938 roku i obecnie jest największą zajezdnią tramwajową w Krakowie.

Kliknij aby powiększyć   Stacja Obsługi Tramajów "Podgórze"

Kliknij aby powiększyć   Bramy wjazdowe do hal zajezdni


Na dzień zwiedzania zajezdnia obsługiwała dwa typy wagonów tramwajowych: KONSTAL 105N/Na oraz nowoczesne wagony niskopodłogowe BOMBARDIER NGT6. Obok stacji obsługi (TT) znajduje się budynek TR czyli stacji remontów, gdzie naprawy główne przechodzą wagony typu 105N/Na oraz dostosowywane do ruchu są wagony E1 sprowadzane obecnie z Wiednia. Tam również montowane były autobusy Solaris dla Krakowa oraz Kowna.


Podczas dnia otwartego Zajezdni "Podgórze", można było poznać sposób obsługi i eksploatacji wagonów tramwajowych, przyjrzeć się z bliska tramwajom obecnie eksploatowanym jak również tym zabytkowym już wyłączonym z ruchu liniowego.
Obok hali zajezdni zaprezentowane zostały najnowszej generacji autobusy eksploatowane przez MPK S.A. w Krakowie: Solaris Urbino 12 (1000 Solaris), Jelcz M181MB Tantus oraz najnowszy nabytek firmy - Jelcz M081MB/3 Vero.

Kliknij aby powiększyć   Jelcz M081MB/3

Kliknij aby powiększyć   Solaris Urbino 12 (1000 Solaris)


Podczas imprezy dnia otwartego MPK zorganizowało konkursy dla zwiedzających. Brały w nich udział głównie dzieci, które odpowiadały na pytania związane z historią zajezdni.

Kliknij aby powiększyć   Zwiedzający na tle wagonu SN1

Kliknij aby powiększyć   Kabina wagonu SN1

Kliknij aby powiększyć   Wnętrze wagonu SN1


Na poniższej fotografii jest wagon typu SN2 przygotowany na "Białą Noc" - imprezę która odbyła się nocą tego sanego dnia.

Kliknij aby powiększyć   Wagon SN2

Kliknij aby powiększyć   Kabina wagonu SN2

Kliknij aby powiększyć   Wnętrze wagonu SN2


W hali zajezdni stacjonował w tym dniu również wagon KONSTAL N, który wiele lat temu został wycofany z eksploatacji.

A nowoczesność...

Kliknij aby powiększyć   Zwiedzający przed wózkami jezdnymi NGT6

Kliknij aby powiększyć   Dach wagonu NGT6

Kliknij aby powiększyć   Tablice liniowe

Kliknij aby powiększyć   Dystrybutor piasku do piasecznic NGT6

Kliknij aby powiększyć   Silos na piasek do piasecznic


Zwiedzającym zostały oczywiście również udostępnione najbardziej rozpowszechnione wagony tramwajowe w Polsce czyli słynne stopiątki:

Kliknij aby powiększyć   Wagon 942 w hali myjni automatycznej

Kliknij aby powiększyć   Pulpit wagonu 942


Duże zainteresowanie wzbudzał również wagon 105Na nr 819, który dopiero co wyjechał z naprawy głównej i w najbliższych dniach pojawi się na ulicach Krakowa w składzie z również wyremontowanym wagonem 820.

Kliknij aby powiększyć   819 z autorem strony za sterami


Zobacz opis budowy wagonów NGT6
Zobacz opis budowy wagonów 105N/Na
Zobacz opis budowy wagonów N
Zobacz opis budowy wagonów SN2
MPK S.A. w Krakowie
ul. Św. Warzyńca 13
30-347 Kraków - Polska
www.mpk.krakow.pl