transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Kolejka dziecięca "Gyermekvasút"

Wąskotorowa kolejka "Gyermekvasút", czyli w dosłownym tłumaczeniu: "Dziecięca kolejka" to niezwyke ciekawa atrakcja dla dzieci, a dla dorosłych miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Trasa kolejki składa się z 9 stacji i liczy około 11 kilometrów. Stacja początkowa znajduje się na wzgórzu Széchenyiego w pobliżu górnej stacji koleji zębatej BKV. Stacja końcowa wraz ze stacją techninczo-postojową taboru zlokalizowana jest przy końcowym przystanku linii tramwajowej 56 - Hűvösvölgy.

 
Końcowa stacja Hűvösvölgy


 
Tablica przy stacji


 
Mapka trasyDlaczego dziecięca? A no dlatego, że to właśnie dzieci w wieku od 10 do 14 lat prowadzą pod nazorem dorosłych cały ruch pociągów, sprzedają bilety w kasach, zapowiadają pociągi na stacjach, sprawdzają bilety w wagonach. Ogólnie zajmują się wszystkim tym, co na kolei wykonują osoby dorosłe. Dla dzieci to wspaniała zabawa i doświadczenie jednocześnie - może dla niektórych z nich wstęp do prawdziwej pracy na kolei...

 
Młodzi kolejarze podczas wjazdu pociąguNa trasie eksploatowane są głównie lokomotywy spalinowe produkcji rumuńskiej typu Mk45 przystosowane do jazdy po torze wąskim o szerokości 760 mm. Oprócz spalinówek na linni można spotkać również wąskotorowy parowóz.

 
Skład z lokomotywą FAUR Mk45 na czele

 
Skład z parowozem 490-056 na czeleLokomotywy oraz funkcje z nią związane (manewry, łączenie taboru) obsługiwane są oczywiście przez dorosłych maszynistów kolei węgierskich MÁV. To właśnie koleje węgierskie są właścicielem trasy i taboru na tej linii.

 
Oznaczenie wagonu


 
Tablica trasowa na wagonieTrasa kolejki poprowadzona jest w pobliżu kilku ciekawych miejsc takich jak między innymi baszta na wzgórzu Jana (János-hegy), ruiny średniowiecznego zamku, czy też wyciągu krzesełkowego Libegő.

 
Baszta na János-hegy (2 zdjęcia)


 
Panorama Budapesztu

 

Wyciąg krzesełkowy LibegőPoniżej przedstawiam wybrane zdjęcia z trasy kolejki:

 

 

 

 

Wszystkich odwiedzających Budapeszt szczególnie z dziećmi zachęcam do przejażdżki omówioną w tym dziale kolejką - naprawdę ciekawe przeżycie dla dzieciaków.
Kolejka dostępna jest zarówno dla osób indywidualnych jak i zorganizowanych grup (np. szkół, wycieczek).

Więcej informacji na temat połączenia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej kolejki: www.gyermekvasut.com