transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Muzeum Miejskiego Transportu Publicznego w Szentendre na Węgrzech

Miejscowość Szentendre znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów na północ od Budapesztu. Najszybszym środkiem komunikacji łączącym stolicę Węgier z tą miejscowością jest północna linia podmiejskiej kolei HÉV, która tam właśnie ma swoją ostatnią stację.

Kliknij aby powiększyć   Widok z okna pociągu na okolice Szentendre

Kliknij aby powiększyć   Skład HÉV na stacji Szentendre


Tuż obok stacji podmiejskiej kolejki HEV mieści się Muzeum Miejskiego Transportu Publicznego, którego właśnie dotyczy poniższy opis.

Kliknij aby powiększyć   Tabliczka przy wejściu


Właścicielem muzeum jest Budapesti Közlekedési Részvénytársaság - BKV z.r.t (Budapeszt Transport Ltd.), czyli firma obsługująca komunikację miejską i podmiejską. Biletem wstępu na ekspozycje jest jednoprzejazdowy bilet miejski o nominale 230Ft (Forintów). Przy kasie bilet ten kasuje się - oczywiście typowym ręcznym kasownikiem.

Kliknij aby powiększyć   Bilet wejściowy


W pierwszych salach muzeum mozna obejrzeć mnóstwo fotografii i opisów związanych z historią komunikacji miejskiej i podmiejskiej na Węgrzech. Niestety brak w Muzeum opisów po angielsku, więc większości spraw trzeba się domyślać, bo z języka węgierskiego niewiele można zrozumieć - praktycznie nic.

Kliknij aby powiększyć   Pierwsza sala z ekspozycją fotografii

Kliknij aby powiększyć   Zdjęcie katastrofy na moście w Budapeszcie


Wystawie fotografii towarzyszą również modele zabytkowych pojazdów. Na poniższej fotografii można zobaczyć zabytkowy wagon z pierwszej linii metra budapesztańskiego.

Kliknij aby powiększyć   Model zabytkowego wagonu metra



Kolejna sala poświęcona jest zagadnieniom związanym z energetyką miejską - podstacje, sieci trakcyjne, itp. Można tam obejrzeć zabytkowe urządzenia elektryczne, które przez wiele lat służyły komunikacji miejskiej. Ekspozycja oczywiście wzbogacona jest fotografiami urządzeń z okresu ich eksploatacji.

Kliknij aby powiększyć   Infrastruktura energetyczna


W tej sali również zaprezentowane są wybrane narzędzia używane do budowy torowisk. Na scianie natomiast można zapoznać się z przekrojami szyn stosowanymi w transporcie szynowym. Przechodząc dalej wchodzimy do pomieszczenia, gdzie zrekonstruowana jest prawdziwa kuźnia.

Kolejne sale poświęcone są komunikacji autobusowej i trolejbusowej. Z racji, że muzeum znajduje się w ojczyźnie Ikarusów, tym właśnie pojazdom poświęcona jest tu szczególna uwaga.

Kliknij aby powiększyć   Ikarus 180


Obok pojazdów zaprezentowane są podzespoły Ikarusów od silnika dieslowskiego począwszy, po elementy zderzaków i prędkosciomierz.

Kliknij aby powiększyć   Silnik RABA

Kliknij aby powiększyć   Most napędowy


Wśród Ikarusów zaprezentowany został również autobus ZIU wyprodukowany w 1966 roku, w ZSRR :

Kliknij aby powiększyć   Autobus ZIU 5D



No i nadszedł czas na wystawę taboru tramwajowego i kolei podmiejskich, która w omawianym muzeum jest najobszerniejsza. Część eksponatów stoi w hali wystawowej, natomiast kilka znajduje się również w plenerze.
Poniżej przedstawiam kilka fotografii eksponowanego taboru. Historia pojazdów sięga końca XIX wieku:

Kliknij aby powiększyć  

Kliknij aby powiększyć  

Kliknij aby powiększyć  


I ekspozycja zewnętrzna:

Kliknij aby powiększyć   Plenerowa ekzpozycja

Kliknij aby powiększyć   Zabytkowy skład kolei HEV

Kliknij aby powiększyć   Pojazd sieciowy


Wystawę taboru szynowego uzupełnia prezentacja rysunków dzieci na temat transportu:

Kliknij aby powiększyć   Rysunki dzieciaków o komunikacji


I na tym kończy się zwiedzanie Muzeum Miejskiego Transportu Publicznego w Szentendre, do którego odwiedzenia serdecznie zachęcam.






Városi Tömegközlekedési Múzeum
2000 Szentendre, Dózsa Gy. út,