transportszynowy.pl

najobszerniejsze centrum wiedzy o transporcie szynowym po polsku

Fotorelacja z Targów TRAKO 2011 w Gdańsku

W dniach 11-14 października 2011 roku odbyła się w Gdańsku IX edycja Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.
Ekspozycja miała miejsce na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. i jak zapowiedział organizator targi te odbyły się po raz ostatni w obecnej lokalizacji.

Na TRAKO 2011 tabor prezentowany był na torach wystawienniczych MTG oraz na dodatkowych tymczasowych torach ustawionych pomiędzy halami targowymi. Wśród prezentowanego taboru mało było w tym roku nowości. Większość pojazdów była już znana z poprzednich edycji targów TRAKO, a szczególnie targów INNOTRANS.
We wszystkich halach wystawienniczych jak co roku znajdowały się stoiska firm i instytucji z branży transportu szynowego.
Na targach miała również miejsce wystawa "małej kolei", czyli makiet kolejowych.

Kliknij aby powiększyć   Ekspozycja taboru na trocha bocznicy MTG

Kliknij aby powiększyć   Hala wystawiennicza nr 5

Kliknij aby powiększyć   Sala konferencyjna


Na torach wystawienniczych MTG przy stacji Gdańsk Oliwa firma NEWAG S.A. Nowy Sącz zaprezentowała wagon z miejscami do leżenia (kuszetkę) serii 134Ac przewidziany do prędkości eksploatacyjnej 200 km/h. W wagonie tym zastosowane zostały wózki jezdne typu 70RSTb z usprężynowaniem II stopnia, realizowanym przez sprężyny (poduszki) pneumatyczne. Wagon posiada hamulce tarczowe i awaryjne hamulce szynowe, układ sterowania hamulcem pneumatycznym wraz z tablicą hamulcową firmy KNORR-BREMSE, akumulatory niklowo-kadmowe, automatyczne, odskokowo-przesuwne drzwi boczne.
W wagonie tym znajduje się 10 przedziałów pasażerskich po 6 miejsc leżących w każdym oraz jeden przedział służbowy z zapleczem gastronomicznym.

Kliknij aby powiększyć   Wagon kuszetka 134Ac

Kliknij aby powiększyć   Wózek 70RSTb

Kliknij aby powiększyć   Jeden z przedziałów


Drugim zaprezentowanym pojazdem nowosądeckiego producenta był spalinowy zespół trakcyjny SA 137. Pojazd z racji eksploatacji przez Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni jest dobrze znany na Pomorzu.

Kliknij aby powiększyć   SZT serii SA137

Kliknij aby powiększyć   Wnętrze pasażerskieZakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych S.A. w Gliwicach zaprezentowały kolejny raz lokomotywę E6ACT znaną pod handlową nazwą "Dragon" tym razem w barwach przewoźnika STK, który podczas targów stał się jej właścicielem, podpisując kontrakt na dostawę łącznie 4 takich elektrowozów.

Kliknij aby powiększyć   E6ACT "Dragon"

Kliknij aby powiększyć   Pulpit maszynisty
Pojazdy Szynowe "PESA" Bydgoszcz S.A. zaprezentowały dwuczłonowy, elektryczny zespół trakcyjny 34WE (EN94) występujący pod nazwą handlową "ELF", wyprodukowany na zamówienie województwa świętokrzyskiego.

Kliknij aby powiększyć    EN96-002 (Elf)

Kliknij aby powiększyć   Przestrzeń pasażerska

Kliknij aby powiększyć   Pulpit maszynistyElektryczny zespół trakcyjny ELF, tylko w wersji 4 członowej, zaprezentowany został również w ramach prezentacji Kolei Mazowieckich KM - Sp. z o.o., jako najnowszy nabytek przewoźnika. Ten warszawski samorządowy przewoźnik wystawił na ekspozycji taboru również jedną z zakupionych ostatnio lokomotyw TRAXX, które wykorzystuje w systemie push-pull z wagonami piętrowymi również zakupionymi u Bombardiera i wystawionymi po raz pierwszy na targach w 2009 roku.

Kliknij aby powiększyć   EZT EN76-015 (Elf)

Kliknij aby powiększyć   Przestrzeń pasażerska

Kliknij aby powiększyć   Miejsca dla inwalidów i przedsionekKliknij aby powiększyć   Elektrowóz TRAXX - EU47-009

Kliknij aby powiększyć   Stanowisko maszynisty

Kliknij aby powiększyć   Fragment przedziału maszynowegoKliknij aby powiększyć   Wagon piętrowy - czołowy (push-pull)
Firma VOITH Turbo zaprezentowała tym razem lokomotywę manewrową Gravita 10BB , którą obecnie eksploatuje przewoźnik LOTOS Kolej

Kliknij aby powiększyć   VOITH Gravita 10BB

Kliknij aby powiększyć   VOITH Gravita 10BB
SIEMENS na torach wystawienniczych bocznicy MTG zaprezentował lokomotywę elektryczną z rodziny Vectron w wersji jednosystemowej 3kV DC.

Kliknij aby powiększyć   Elektrowóz VECTRON DCSwoja lokomotywę elektryczną, znaną między innymi z targów berlińskich, zaprezentowała też firma SKODA Transportation.

Kliknij aby powiększyć   Elektrowóz SKODA 109E

Kliknij aby powiększyć   SKODA 109E - obok: EZT EN76 (Elf)
Czeski producent lokomotyw - firma CZ Loko - wystawiła na targach dwuosiową, spalinową lokomotywę manewrową serii 797, którą zakupiła Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów" S.A. Lokomotywa ta posiada silnik spalinowy Caterpillar C9 i przekładnią elektryczną AC-DC.
W Polsce maszynę tej serii posiada również Metro Warszawskie Sp. z o.o., gdzie wykorzystywana jest do prac manewrowych w rejonie Stacji Techniczno-Postojowej "Kabaty".

Kliknij aby powiększyć   727 823-2Tuż za powyższą lokomotywą ustawiony był wózek motorowy serii MUV 74 z dźwigiem załadowczym.

Kliknij aby powiększyć   Wózek motorowy MUV 74.001
Na terenach pomiędzy halami wystawienniczymi MTG, na specjalnie ułożonym torze prezentowany był tramwaj Tramino S105p produkowany seryjnie przez firmę SOLARIS Bus & Coach S.A. na zamówienie poznańskiego MPK (na poprzednich targach prezentowany był prototyp tramwaju).

Kliknij aby powiększyć   SOLARIS Tramino S105p

Kliknij aby powiększyć   SOLARIS Tramino S105p

Kliknij aby powiększyć   Wnętrze

Kliknij aby powiększyć   Wnętrze

Kliknij aby powiększyć   Oświetlenie w suficie
Oprócz powyższego tramwaju pomiędzy halami prezentowane były również maszyny budowlane i pojazdy dwudrogowe różnych firm. Oto wybrane z nich:

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Poniżej przedstawiam fotografie wybranych stoisk firm i instytucji, które prezentowały się w halach wystawienniczych na TRAKO 2011.

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć   


Kolejna, X edycja targów TRAKO odbędzie się w 2013 roku w nowej lokalizacji.TRAKO 2011
Międzynarodowe Targi Kolejowe

Organizator:
Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. - Gdańsk Oliwa
www.trakotargi.pl
www.mtgsa.pl